Izba Regionalna ZAPIECEK przyjęła imię Seweryna Udzieli

Istniejąca już od wielu lat przy siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Rzepienniku Suchym Izba Regionalna Zapiecek, przed rokiem – po remoncie całego obiektu – zyskała nową, większą siedzibę. W tym roku zyskała również patrona.

26 października br. w siedzibie GOK w Rzepienniku Suchym miała miejsce niezwykła uroczystość nadania Izbie Regionalnej ZAPIECEK imienia Seweryna Udzieli.

Seweryn Udziela (1857 – 1937) był pedagogiem, wybitnym ludoznawcą, twórcą i dyrektorem Muzeum Etnograficznego w Krakowie, a jednocześnie krajoznawcą, społecznikiem, współpracownikiem wielu pism folklorystycznych oraz członekiem Komisji Antropologicznej, Fizjograficznej i Etnograficznej Polskiej Akademii Umiejętności. Jako pierwszy podjął się zadania opisu kultury i obrzędów ludności zamieszkującej tereny w okolicach Gorlic, w tym także Rzepienników. Dzięki niemu powstała „Ziemia Biecka”, nieoceniona skarbnica wiedzy z dziedziny etnografii.

Na wydarzenie złożyła się multimedialna lekcja historii, czyli prezentacja pt. „Syn ziemi sądeckiej” przedstawiająca sylwetkę Seweryna Udzieli, jak również krótki film zawierający bardzo osobiste wspomnienia jego pracy w krakowskim muzeum oraz w gorlickim inspektoracie, opowiedziane przez nieżyjącą już niestety wnuczkę – Zofię Sulikowską-Zegan. Na uroczystość przybył z Krakowa mąż pani Zofii – Zbiniew, który wzruszony wydarzeniem w prezencie podarował duży obraz z fotografią Seweryna Udzieli. Na uroczystość nie dotarła niestety żyjąca wnuczka pana Udzieli – Elżbieta Wolf. Przysłała jednak list, który został odczytany. Wydarzenie uświetnili swą obecnością również: Wójt Kazimierz Fudala, Przewodniczący RG Aleksy Wołkowicz, radni, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy wsi.

Uroczystość nadania imienia, była nie tylko okazją do ponownego zwiedzenia ZAPIECKA, ale również okazją do spotkania z kulturą. Na scenie pojawiła się bowiem kapela ludowa Rzepioki, która zaprezentowała piękne pieśni pogórzańskie. Zebrani mieli do dyspozycji także stół z wiejskim jadłem. Mogli zasmakować w domowym chlebie, smalcu czy kiszonych ogórkach, a także żurku i bigosie.

Warto dodać, że ekspozycji zbiorów Zapiecka towarzyszy od niedzieli stała wystawa poświęcona sylwetce patrona.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do zwiedzenia Izby Regionalnej ZAPIECEK im. Seweryna Udzieli!

Gminny Ośrodek Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim dziękuje Muzeum Etnograficznemu im. Seweryna Udzieli w Krakowie, który udostępnił materiały audiowizualne, archiwalne zdjęcia i fotografie, skany rękopisów oraz publikacje dotyczące S. Udzieli.