Dwór w Rzepienniku Biskupim

.

Do kilku ciekawych obiektów powstałych w ubiegłych wiekach znajdujących się w gminie Rzepiennik Strzyżewski należy  dwór szlachecki znajdujący się w Rzepienniku Biskupim, niedaleko granicy Rzepiennika Strzyżewskiego.

 

 

Historia dworu

Dwór wzniesiono pod koniec XVI wieku, na co wskazują gotyckie piwnice nakryte sklepieniami kolebkowymi, (inaczej beczkowymi). Jest to budynek zbudowany z kamienia, otynkowany, z dachem pokrytym dachówką.

Budynek dworu był kilkakrotnie rozbudowywany. Ostatnia gruntowna przebudowa, która miała miejsce w latach 1910-1912, pozbawiła dwór jego pierwotnego wyglądu. Z wieży mieszkalnej zbudowanej na planie kwadratu przekształcono go w budynek na planie prostokąta, posiadający  siedem pokoi, z czego dwa będące salonami. Wnętrza otrzymały  dekoracje w postaci malowideł, które wykonał  do końca grudnia 1911r. Jan Bulas.

W 1925r. dobudowany został taras widokowy, z którego podziwiać można lasy Dąbrów.

W obrębie posiadłości znajduje się XIX w. zespół budynków gospodarczych złożony ze stajni, stodoły i spichlerza. Szczególnie interesujące są stajnie. Z początku składały się z 2 prostokątnych budynków (jeden z nich w latach 70. rozebrano) połączonych murem, w którym znajdowały się bramy wiodące na wewnętrzny dziedziniec. Po lewej stronie znajdują się dawne stawy dworskie.

Do dworu prowadzi brzozowa aleja, koło której stoi posąg Najświętszego Serca Jezusowego (wg tradycji wykuty został w 1896 r. przez znanego ludowego artystę Wojciecha Jędrusiaka z Turzy).

Właściciele

Posiadamy dokładne informacje o dwóch rodzinach szlacheckich, w których posiadaniu, kolejno, znajdował się  zabytkowy dwór: o Szołayskich i Więckowskich.

Szołayscy herbu Starża stali się właścicielami dworu i folwarku po 1772 roku. Ostatnim dziedzicem z ich rodu był  Adam Starża Szołayski wraz ze swoją żoną Włodzimierą z Krasińskich.Pod koniec XIX w. rodzina opuściła Rzepiennik sprzedając posiadłość żydom.

Na początku XX w. dwór i folwark został kupiony przez Walerię herbu Jastrzębiec Więckowską z Rozembarku, a potem gospodarowali w nim Jan i Zofia z Ringów Więckowscy wraz z rodziną.

Bywali we dworze…

Szczególnie ciekawym okresem dla  dworu  były czasy Walerii Więckowskiej, kiedy to bywało w nim wiele ciekawych osobistości. Przebywał w nim, między innymi, Jan Bulas –  uczeń Wyspiańskiego, który jest wykonawcą polichromii we dworze i w kościele, Mieczysław Zielenkiewicz – poeta i dziennikarz, Edward Czerwiński – malarz, a także Wincenty Witos  – polityk, i inni.

Rzepiennicki dwór w czasach okupacji

W czasie okupacji we dworze mieściła się placówka Armii Krajowej i tajne gimnazjum, w którym język niemiecki wykładał Jan Więckowski.

Dziś…

Obecnie we dworze mieszka Stanisław Więckowski wraz z rodziną.

 

Zepół projektu ,,e-rzepiennik”.

Podstrona tworzona w ramach projektu „e-rzepiennik” programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Równać Szanse 2011