Zespoły artystyczne

 ZESPOŁY  AKTUALNIE DZIAŁAJĄCE

Rzepioki z Rzepiennika Suchego

zespół RzepiokiGrupa powstała w 1963 roku z inicjatywy Eugeniusza Dudka (kierownik Wiejskiego Domu Kultury) i Tadeusza Patera (instruktor) i występowała pod nazwą „Rzepianie”. W latch 1990-2011 roku opiekę nad zespołem sprawowała Jadwiga Bryndal, pełniąca równocześnie funkcję jego instruktora. Od 2011 roku z Rzepiokami pracuje Anna Bugno. Zespół prezentuje barwy folklor Pogórza. Brał udział w wielu przeglądach i konkursach o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, występował także na Węgrzech.

Rzepiocki z Rzepiennika Suchego

Dziecięcy zespół folklorystyczny działający od 1994 roku. Prezentuje zabawy, tańce i przyśpiewki charakterystyczne dla Pogórza. Członkowie zespołu wielokrotnie występowali podczas festiwali, przeglądów i konkursów, zwyciężając i zdobywając nagrody. W 2005 roku Rzepiocki uczestniczyły w Międzynarodowym Festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu.

Kapela „Rzepioki” z Rzepiennika Suchego

Działa od 1963r. pierwszym kierownikiem kapeli był Eugeniusz Dudek. W 1995 roku opiekę nad zespołem objęła Jadwiga Bryndal. Trzon zespołu stanowią: skrzypce, klarnet i trąbka. Kapela towarzyszy zespołom Rzepioków (starszemu i młodszemu), a także występuje jako oddzielny zespół. Do największych sukcesów tego zespołu należą zwycięstwa w konkursach kapel w Jastrzębi (trzy lata z rzędu) oraz zwycięstwo w eliminacjach i udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu (obok zespołów z Armenii, Izraela, Ukrainy, Serbii i Korei Południowej). Niejednokrotnie nagradzano Rzepioków, między innymi w Łoniowej, Jastrzębi, Targowiskach, Rabce, Hyżnem, Łowiczu. Zespół prezentował Pogórzański folklor w programie pierwszym TVP, oraz na Węgrzech.

Turzanki

Żeńska grupa śpiewacza powstała w 2014 r. W skład zespołu wchodzi 7 osób, grupę prowadzi Anna Bugno. W swoim repertuarze prezentują zarówno pieśni folklorystyczne, jak również patriotyczne i okolicznościowe.

GRUPY KOLĘDNICZE

„Droby”

Droby z RzepiennikaDorosła, najbardziej utytułowana grupa kolędnicza z Rzepiennika Suchego. Jest wielokrotnym laureatem przeglądów regionalnych, małopolskich w Lipnicy Murowanej, ogólnopolskich w Bukowinie Tatrzańskiej (skąd przywieźli złotą, srebrną i brązową spinkę), a także międzynarodowych w Krakowie .

„Szczodroki”

Grupa Szczodroki z RzepiennikaDziecięca grupa nagradzana na przeglądach w Lipnicy Murowanej oraz na przeglądzie w Podegrodziu

 

 

na terenie Rzepiennika Suchego kolędują również „Herody” , „Z gwiazdą” , „Z turoniem”. Grupy te również brały udział w licznych przeglądach kolędniczych, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia.

ZESPOŁY TANECZNE:

 

Bałamuty (Filanderes) z Rzepiennika Suchego

Bałamuty na scenieZespoły tańca dyskotekowego działające od 1979 roku. Wcześniej występowały pod nazwą Bałamuty. Ich członkami są dzieci ze szkoły podstawowej, średniej, czasem starszej. Występują na imprezach organizowanych na terenie gminy, a także często są zapraszani do sąsiednich gmin, gdzie występują na festynach.

 

ZESPOŁY TEATRALNE:

Skrzat z Olszyn

Nagradzany teatr Skrzat Żywoplanowy zespół teatralny oraz zespół lalkowy założony przez Halinę Hołdę i prowadzony przez nią do 2012 r. Aktualnie prowadzony przez Annę Bajorek. Zespół przygotowuje trzy przedstawienia w roku. Wielokrotnie był nagradzany na Małopolskim Przeglądzie Teatrów Lalkowych ” O wielką nagrodę Zająca Poziomki” w Żabnie, uczestniczył również w Ogólnopolskim Festiwalu Lalkowym w Puławach. Laureat „Brązowej Maski” na regionalnym przeglądzie zespołów teatralnych w Tarnowie. Zespół pracuje w trzech grupach wiekowych. Co roku prezentuje swój program artystyczny swoim kolegom na terenie gminy podczas występów w szkołach, przedszkolach i świetlicach.

 

 PRZY GOKU DZIAŁAŁY RÓWNIEŻ:

Checioki z Rzepiennika Suchego

– stanowiły zalążek Rzepioków.

Rzepianki

Żeńska grupa śpiewacza, założona w 2004 roku.

Rzepioki

Chłopięca grupa śpiewacza założona 2008 roku.

Turzanie z Turzy

Zespół powstał w 1960 roku. Założycielem zespołu była Helena Wrona, a instruktorem przez długie lata Tadeusz Pater z Szalowej. Prezentują folklor Pogórza. Występował wielokrotnie na terenie gminy i sąsiednich miejscowości, prezentował swoje umiejętności na Węgrzech. Opiekę nad zespołem sprawował Tomasz Burkot.

Kapela „Turzanie”

Kapela powstała w 1960 roku. Towarzyszyła zespołowi w trakcie koncertów. Instruktorem kapeli był Tomasz Burkot.

 

ZESPOŁY WOKALNO-INSTRUMENTALNE:

Chór Marianus z Rzepiennika Strzyżewskiego

Powstał w 1995 roku. Jego dyrygentem był Piotr Burkot, skupiał około 40 członków. Akompaniował mu zespół muzyczny: organy, skrzypce, gitary, akordeon oraz instrumenty perkusyjne. Na swoim koncie ma wydanie płyty z polskimi kolędami i pastorałkami oraz udział w rozmaitych konkursach i przeglądach.

Zawiesił swoją działalność w 2016 r.

Chór młodzieżowy z Turzy

Prowadzony przez Tomasza Burkota. Liczył około 40 osób. W swoim repertuarze miał przede wszystkim pieśni religijne.

ZESPOŁY TEATRALNE:

Kabaret „Igraszka” z Rzepiennika Suchego

Pracował najczęściej w okresie letnim i jesiennym. W swoich programach poruszał aktualne problemy lokalnej społeczności.

Podstrona tworzona w ramach projektu „e-rzepiennik” programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Równać Szanse 2011.