Dni Otwarcia Obserwatorium Astronomicznego im. Królowej Jadwigi 6-8 czerwca 2015 w Rzepienniku Biskupim
Szanowni Państwo,
Z radością mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w niezapomnianym dla małopolski wydarzeniu, jakim jest otwarcie obserwatorium astronomicznego w Rzepienniku Biskupim – „Perły Podkarpacia”. Powstające obserwatorium ma zadanie świadczyć usługi edukacyjne z zakresu astronomii dla mieszkańców południowo-wschodniej Polski, prowadzić badania naukowe z zakresu astronomii na poziomie światowym i we współpracy z naukowymi ośrodkami w kraju i za granicą, organizować konferencje, zielone szkoły, praktyki studenckie, akcje obserwacyjne, prowadzić działalność wydawniczą oraz obsługiwać ruch turystyczny związany ze zwiedzaniem obserwatorium i planetarium. Obserwatorium zlokalizowane jest w samym sercu malowniczej krainy Pogórza Ciężkowickiego.
W ramach obchodów otwarcia obserwatorium odbędą się 3 wydarzenia:
1. 6.06.2015 (sobota) 9.00-13.00 – Pierwszy małopolski marszobieg astronomiczny – zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w pierwszym biegu przełajowym, częściowo drogami szlaku astronomicznego. Rejestracja odbędzie się od godziny 9.00 na terenie obserwatorium, uczestnicy otrzymają numery startowe a start biegu odbędzie się o godz. 10.00 z obserwatorium. Dystans do pokonania to ok. 5 km w celu poznania piękna natury okolic otwieranej placówki edukacyjnonaukowo-badawczej. Meta znajdować się będzie na terenie obserwatorium, gdzie rozdane zostaną pamiątkowe legitymacje, a najszybsi uczestnicy biegu otrzymają nagrody. Chętnych zapraszamy do wspólnego malowania murala na jednej z kopuł
2. 7.06.2015 (niedziela) 16.00-22.00 – Trzeci ogólnopolski Piknik Kosmiczny „Space Station III” – już raz trzeci spotkamy się w celu popularyzacji wiedzy o otaczającym nas Wszechświecie. Na uczestników czeka wiele atrakcji. Będzie można się dowiedzieć o działalności obserwatorium i jego poszczególnych instrumentach obserwacyjnych, m. in. jak działa półmetrowy teleskop optyczny i do czego służą radioteleskopy. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach rakietowych, które rozpoczną się o godzinie 16.00. Warsztaty będą zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) i Fundację forScience. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł sam zbudować rakietę a potem ją wystrzelić. PTR przygotowało również niespodzianki, m. in. wystrzał rakiety „Anihilacja” na ok. 400 m n.p.m. , która będzie filmować z góry wszystkich uczestników. Dodatkowo na pikniku będzie możliwość porozmawiania z budowniczymi dronów i nimi posterować. Prezentowane będą meteoryty z różnych zakątków Wszechświata, między innymi z Księżyca i Marsa. Będą pokazywane kapsuły stratosferyczne i jak można samemu wysłać balon do granic kosmosu. Dodatkowo w trakcie pikniku będzie można spotkać się i porozmawiać z pasjonatami kosmosu oraz zakupić atlasy i mapy obrotowe nieba do prowadzenia własnych obserwacji astronomicznych. Nie zabraknie elementów artystycznych: chętnych zapraszamy do wspólnego malowania murala na jednej z kopuł. Specjalnie dla dzieci zorganizowany zostanie konkurs plastyczny o tematyce kosmicznej. Dzieci będą miały za zadanie namalować egzoplanety. Zaprezentowane zostaną instrumenty obserwacyjne. Będzie możliwość obserwacji Słońca, a wieczorem około godziny 19.00 nastąpi obserwacja planet Wenus i Jowisza. W trakcie pikniku będzie możliwość zakupienia i spróbowania smacznych regionalnych potraw, a wieczorem od godziny 19.00 zapraszamy na wspólne ognisko (prosimy przynieść własny prowiant).
3. 8.06.2015 (poniedziałek) 11.00-16.00 – Uroczystość otwarcia obserwatorium, to kulminacyjne wydarzenie, na które serdecznie zapraszamy zwłaszcza uczniów i nauczycieli szkół, oraz wszystkich chętnych, którzy mogą się zwolnić z pracy i przeżyć wspólnie te historyczne chwile. Uroczystość rozpocznie msza święta, następnie odbędzie się przywitanie gości przez organizatorów połączone z uroczystym przecięciem wstęgi i nadaniem imienia Królowej Jadwigi. Po części oficjalnej swoje referaty przedstawią: prof. Virginia Trimble z Kaliforni (tłumaczona symultanicznie przez prof. Bożenę Czerny), jedyny polski kosmonauta, gen. Mirosław Hermaszewski oraz kosmolog ks. prof. Michał Heller. Po referatach będzie możliwość zakupu książek gen. Hermaszewskiego i ks. prof. Hellera oraz uzyskanie autografów autorów książek. Nastąpi również krótka część artystyczna, m in. występy chóru Marianus i orkiestry reprezentacyjnej gminy Rzepiennik Strzyżewski.
Serdecznie zapraszamy!
Magdalena i Bogdan Wszołkowie