GMINNY KONKURS na PISANKĘ LUDOWĄ I PLASTYKĘ OBRZĘDOWĄ

GMINNY KONKURS

na PISANKĘ LUDOWĄ I PLASTYKĘ OBRZĘDOWĄ

związaną z okresem Wielkanocy organizowany przez:

GMINNY OŚRODEK KULTURY W RZEPIENNIKU STRZYŻEWSKIM

1. Celem Konkursu jest kultywowanie regionalnych tradycji zdobnictwa pisanek i plastyki obrzędowej związanej z Wielkanocą.

2. W Konkursie mogą wziąć udział dzieci, młodzież i dorośli.

3. Komisja Konkursowa powołana przez Gminny Ośrodek Kultury  dokona oceny prac konkursowych w trzech kategoriach

wg ustalonych przez siebie kryteriów, w oparciu o niniejszy regulamin:

PISANKA TRADYCYJNA:

– wykonana techniką rytowniczą (drapane),

– wykonana techniką batikową (pisane woskiem),

–  wykonane innymi technikami ( trawione w kwasie, oklejane tradycyjnymi materiałami),

– barwiona w naturalnych wywarach (kraszanka) (np. łupiny z cebuli, orzecha włoskiego, kory dębu, olchy, młodej jabłoni, pędów z

młodego żyta, kwiatu nagietka, malwy, listków barwinka, soku z buraka itp. …),

PISANKA WSPÓŁCZESNA:

– wykonana różnorodnymi technikami zdobniczymi z wyłączeniem użycia tworzyw sztucznych i gotowych

materiałów  (kalkomania, naklejki, mazaki, cekiny, guziki, modelina, plastelina, bazie itp.).

UWAGA! MINIMALNA ILOŚĆ PISANEK DO OCENY – 5 szt.

Przy ocenie prac w tej kategorii pod uwagę wzięte będą takie elementy jak:

–  zachowanie tradycyjnych technik, motywów, kolorystyki, sposób zdobienia oraz użyte materiały

– precyzja i dokładność wykonania

– walory artystyczne

PALMA WIELKANOCNA:

Wykonana z tradycyjnych materiałów. Wyklucza się użycie materiałów współczesnych (barwione trawy, sztuczne kwiaty produkowane seryjnie, wstążki z tworzywa sztucznego, druty, taśmy samoprzylepne itp.)

CIASTO OBRZĘDOWE:

Baranki z ciasta, baranki z masła, mazurki itp.

Komisja Konkursowa wyróżni najlepsze prace w poszczególnych kategoriach i przyzna nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy za udział w Konkursie Gminnym. Decyzja Komisji Konkursowej jest ostateczna i niepodważalna.

Najlepsze prace zostaną wysłane na XXIV Regionalny Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową Związaną z Okresem Wielkanocy odbywający się w dniach 18 – 23 marca 2013r w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie.

Prace konkursowe należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 9 marca 2013r. do Gminnego Ośrodka Kultury w Rzepienniku Suchym.

Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników 11 marca, a wręczenie nagród i dyplomów 15 marca w GOK.