XXXIII Krakowski Wianek

W dniach 22- 24 maja w Szczurowej odbyło się trzydniowe Święto Kultury Ludowej  na którym nie zabrakło naszych przedstawicieli.
Krakowski wianek to przegląd zespołów regionalnych, kapel, instrumentalistów, grup śpiewaczych i śpiewaków ludowych. Reprezentantami naszej gminy była grupa śpiewacza Turzanki z Turzy powstała dzięki znakomitej współpracy koła gospodyń wiejskich w Turzy z Gminnym Ośrodkiem Kultury.
W tegorocznej edycji zaprezentowało się 13 zespołów regionalnych, 10 kapel ludowych, 9 instrumentalistów, 4 mistrzów i 6 uczniów, 28 grup śpiewaczych i 14 śpiewaków. Ogółem do Szczurowej zawitało 616 wykonawców z 6 powiatów regionu krakowskiego tj.: chrzanowskiego, brzeskiego, bocheńskiego, krakowskiego, tarnowskiego, wielickiego.
Głównym celem Przeglądu jest ochrona i popularyzacja dziedzictwa kulturowego Krakowiaków i Pogórzan poprzez kultywowanie i wierną, sceniczną prezentację dawno już zapomnianych rodzimych tradycji zawartych w tańcu, śpiewie, muzyce, obrzędach, zwyczajach i obyczajach – tak pięknym, wartościowym i wielobarwnym dorobku twórczym naszych Ojców, w naszych małych Ojczyznach.