Kalendarz wydarzeń cyklicznych

Pogórzański Przegląd Grup Kolędniczych

kolędnicy rzepienniccyCo roku, na początku lutego GOK organizuje Pogórzański Przegląd Grup Kolędniczych. Biorą w nim udział nie tylko lokalne grupy kolędnicze („Z kobyłką”, „Herody”, „Z szopką” „Droby”), ale także te spoza terenu gminy. Wydarzenie  to gromadzi szeroką publiczność.

 

Gminny Konkurs Palm

palmy z RzepiennikaW Niedzielę Palmową w parafiach na terenie całej gminy przeprowadza się konkurs palm wielkanocnych. Biorą w nim udział zarówno dzieci, jak i dorośli.

 

 

Konkurs na pisankę ludową i plastykę obrzędową związaną

z okresem Wielkanocy

pisanki z RzepiennikaPoprzedzony konkursem gminnym konkurs regionalny organizowany jest przez Muzeum Etnograficzne w Tarnowie w okresie poprzedzającym święta Wielkiej Nocy. Uczestnicy różnymi technikami (rytowniczą, batikową lub z materiałów tradycyjnych) wykonują pisanki. Często przygotowują mazurki, baranki, palmy i koszyki wielkanocne. 

 

Bieg na Brzankę 

10 km bieg w Paśmie Brzanki zaczynający się na stadionie w Olszynach z meta po wieżą widokowa na Brzance.

 

Dożynki Gminne

15 sierpnia gmina Rzepiennik Strzyżewski obchodzi święto plonów. Impreza ta organizowana jest obok Urzędu Gminy, na stadionie sportowym w Rzepienniku Strzyżewskim. Dożynki Gminne są imprezą największą i najbardziej wyczekiwaną przez mieszkańców. Tradycyjnemu korowodowi dożynkowemu towarzyszy festyn i zabawa taneczna do białego rana. Nie brakuje też dodatkowych atrakcji takich jak koncerty, wystawy, konkursy, turnieje, lub pokazy walk. Szacuje się, że z co roku bawi się tu wtedy około 3 tys. gości.

 

Uroczysta manifestacja patriotyczna w Dąbrach

Dąbry na mapieDąbry to przysiółek Rzepiennika porośnięty pięknym lasem. Był miejscem jednego z wielu tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Tam, co roku odbywają się uroczystości patriotyczne, upamiętniające los plutonu „Regina II”, który wchodził w skład 3 kompanii, batalionu „Barbara” 16 pp Armii Krajowej.

17 października 1944 roku z oddziału liczącego 29 ludzi w Dąbrach, w zdradzieckiej walce zginęło 18 partyzantów. 10 rannych dostało się do niewoli, wywieziono ich do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, gdzie zginęli.

Uroczystości odbywają się na cmentarzu poległych partyzantów, pod pomnikiem upamiętniającym tamte tragiczne wydarzenia.

Więcej o wydarzeniach tamtego dnia przeczytasz w artykule na stronie rzepiennik.nablogu.pl.

Święto Jubilatów

Jubilaci Październik jest miesiącem, w którym – według naszej tradycji – winszuje się dostojnym jubilatom z terenu naszej gminy. Wszystkich tych, którzy obchodzą okrągłe rocznice urodzin, srebrne lub złote rocznice ślubów władze gminy wraz z GOK zapraszają na uroczyste wręczenie pamiątkowych medali.

Zobacz występ Kabaretu oraz kapeli i zespołu Rzepioki.

Gminny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

Organizowany w grudniu konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Biorą w nim udział nieraz całe rodziny, wykonując szopki i figury Świętej Rodziny z różnych materiałów: drewna, makaronu, papieru, szyszek, mchu, patyczków, itp.
Zapraszamy do obejrzenia  galerii zdjęć!

 

Podstrona tworzona w ramach projektu „e-rzepiennik” programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Równać Szanse 2011.